• Kunstiteraapia
  • Kunstiteraapia
  • Kunstiteraapia
  • Kunstiteraapia
  • Kunstiteraapia
  • Kunstiteraapia
  • Kunstiteraapia

Warning: strtotime(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/np474/domains/kunstiteraapiad.ee/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/np474/domains/kunstiteraapiad.ee/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
kuidas kunstiteraapia töötab PDF Print E-mail

Tihti küsitakse, mis ikkagi kunstiteraapias töötab – mis teraapiaseanssidel toimub. Vastus sõltub sellest, kes on klient ja mis on teraapia eesmärk. Mõnikord võib teraapiaseanss kõrvaltvaatajale paista tavalise kunstitunni moodi, teinekord jälle traditsioonilise psühhoteraapia moodi. Mõnikord on kliendil oluline keskenduda loomisele ja enda väljendamisele läbi kunstitöö, teinekord jälle sellele, milliseid mõtteid ning tundeid töö esile toob.

Kunstiteraapias on oluline koht kunstitööl. See annab võimaluse eneseväljenduseks tavapärasest erineval moel ning aitab mööda minna tavapärastest selgeksõpitud vastustest ja ratsionaliseerimisest. Läbi kunstitöö võib näha oma varjatud tundeid ja hoiakuid ning saada seeläbi väärtuslikku materjali teraapiaks.

Kunstiteraapia võib toimuda nii indivduaal- kui grupitööna. Mõlemal juhul on oluline usalduslik ja turvaline õhkkond, mis annab võimaluse julgeks eneseväljenduseks. Terapeudi rolliks on tähele panna ja aidata kliendil avastada ja mõista tema oma väljendust ja kunstitööd ning aidata mõista, kuidas see on seotud elusituatsioonide ja -väljakutsetega.

Kunstiteraapia stuudios on kasutusel lihtsad kunstivahendid, mille seast klient saab valida sobivad: guašid, savi, pastellid, vildikad, värvipliiatsid jne. Erinevad vahendid ärgitavad erinevale emotsionaalsele väljendusele ning mõjutavad kunsti tegija kontrolli kunsti tegemise protsessi üle. Kunstiterapeut aitab kliendil valida sobiva meediumi, mis toetaks tema eesmärke, vajadusi ja arengut.

Kunstitöö võib sündida spontaanselt või valmida terapeudi poolt pakutud teemadest. Seejärel julgustatakse klienti uurima kunstitööd sõnaliste seoste kaudu või edasise loova tegevuse abil. Lisaks traditsioonilistele verbaalsetele nõustamisoskustele ja -kogemustele on kunstiterapeudid koolitatud aitama oma kliente kasutamaks loomisprotsessi sisemise psühholoogilise ja emotsionaalse kasvu ja tervenemise soodustamiseks. Kunstiteraapia kasutab tööks sümboleid, kujutlusi, metafoore, vorme, jooni ja värve.

Kliendikeskne kunstiteraapia tähendab, et klient valib, millise teemaga ta soovib töötada ning milliste kunstivahenditega end väljendada. Kunstiterapeut kuulab ja vaatleb mitte ainult sõnalist ja kehalist väljendust ning käitumisest tulenevat informatsiooni, vaid aitab uurida ja avastada kliendi oma kujutluspilte ja kunstitööd ning seostada seda tema jaoks oluliste teemadega.